Omezený pohyb představuje hlavně nižší energetické výdaje. V době karantény musíme mnohem pečlivěji sledovat tělesnou kondici našeho pejska, aby nezačal tloustnout. Měli bychom výrazně omezit množství pamlsků a vybírat spíše takové, které obsahují méně tuků a cukrů. Za ideální lze považovat sušené maso. V případě, že by pejsek přeci jen začal nabírat na váze, je nutné krmivo změnit na variantu Light s nízkým obsahem tuků.
Změna rytmu života v karanténě může být pro psa velmi náročná. Zatímco dříve příchod pána domů znamenal jít na vycházku, teď má pejsek člověka na dosah neustále, což pro něj znamená výrazný zásah do jeho zvyklostí. Člověk musí pejskovi pomoci tyto změny vstřebat a překonat. Velmi důležité je co nejdříve nastavit pevný režim. Všechny činnosti jako například společné cvičení, krátká vycházka, krmení, musí probíhat každý den pravidelně ve stejnou dobu. Pejskovi pevný režim vyhovuje, možná ho přímo vyžaduje. Během několika dnů si zvykne a v danou dobu se už na společnou činnost těší.
Společný pobyt v karanténě přináší ideální možnost naučit pejska novým cvikům, trikům, dovednostem. Psi v každém věku se velmi rádi učí novým věcem, téměř všichni milují společnou práci se svým pánem. Člověk mimochodem zjistí, že má vedle sebe neuvěřitelně chytrého a šikovného parťáka. Námětů na různé cviky je všude spoustu. Jen je důležité si dát pozor, abychom pejska nepřepínali, protože zvláště u nových cviků se velmi rychle unaví. Nepodceňujme délku cvičení, bohatě stačí dvakrát denně 15 – 20 minut, abychom zajistili čas pro odpočinek. Cviky je nutné střídat, aby se pejsek měl stále na co těšit. Když už cvik umí, opakujme ho jen 2 – 3x, aby mohl dostat svou odměnu. Proto je dobré cvikem, který pejsek spolehlivě ovládá, celé cvičení zakončit.